Muzej ima jedanaest odseka:
Odsek za metal sa nakitom
sadrži predmete od plemenitih i neplemenitih metala od antičkog doba do početka XX veka. Čuva se bogata kolekcija nakita, u okviru koje posebno mesto ima srpsko srednjovekovno srebrno prstenje, antički novac, geme i kameje, srebrnina, kao i predmeti sakralnog karaktera. Pri odseku, 1997. godine, osnovan je Centar za nakit.
Odsek za stilski nameštaj
sadrži predmete od XIV do početka XX veka. Poseduje najpotpuniju zbirku nameštaja XIX veka u Srbiji, a izuzetnu zanimljivost predstavlja jedinstvena kolekcija sunčanih satova iz XVII i XVIII veka.
Odsek za tekstil i kostim
čuva predmete od IV do početka XX veka. Jedinstvene su kolekcije koptskih tkanina, umetničkog veza, orijentalnih tepiha, zapadnoevropskih tapiserija, pirotskih ćilima, kao i srpskog građanskog kostima.
Odsek za fotografiju i primenjenu grafiku
sadrži predmete od XIV do sredine XX veka. Čuvaju se retki primerci srpske štampane knjige, orijentalnih rukopisa, srednjovekovnih ikona, kao i zaostavštine fotografa XIX veka i rodonačelnika srpske primenjene umetnosti Anastasa Jovanovića i istaknutog nadrealiste Nikole Vuča.
Odsek za keramiku, porcelan i staklo
sadrži predmete od antičkog doba do početka XX veka. Poseduje kvalitetne primerke paraćinskog i jagodinskog stakla, reprezentativne kolekcije italijanske majolike, stakla Emila Galea, kao i vredne primerke porcelana Državne manufakture Beča.
Odsek za savremenu primenjenu umetnost
sadrži raznovrsni materijal iz svih oblasti primenjene umetnosti u periodu od početka XX veka do naših dana. Veoma su dragocene kolekcije međuratne primenjene umetnosti, a posebno dela Dušana Jankovića i Vase Pomorišca, kao i posleratne jugoslovenske keramike, tapiserije i ilustracije, fotografije, grafičkog dizajna, stripa i plakata.
Odsek za arhitekturu
prati sve aktivnosti struke i od 1974 organizuje svake godine tradicionalnu muzejsku manifestaciju Salon arhitekture, koja predstavlja pregled jednogodišnje domaće arhitektonske produkcije.
Odsek za konzervaciju
poseduje specijalizovanu radionicu za konzervaciju i restauraciju stilskog nameštaja, koja je istovremeno centralna muzejska radionica za drvo u Srbiji. Muzej takođe ima radionice za tekstil i metal.
Odsek za centralnu dokumentaciju
sadrži evidenciju celokupnog muzejskog materijala, centralni katalog, fototeku i hemeroteku.
Odsek za edukaciju
osim redovnog pedagoškog rada, svake godine organizuje tradicionalnu izložbu Dečji oktobarski salon, jednu od najvećih manifestacija dečje likovne umetnosti, osnovanu 1964. godine.
Odsek za odnose s javnošću
bavi se internom i eksternom muzejskom komunikacijom. Promovišući muzejske događaje oblikuje korporativni identitet Muzeja.
Biblioteka
poseduje bogati fond od preko 23 000 specijalizovanih domaćih i stranih knjiga, periodike i kataloga. Otvorena je za publiku.
MPUArt
je specijalizovana prodavnica koja nudi reprezentativni izbor kopija srednjovekovnog nakita, replike muzejskih predmeta, kao i dela savremenih dizajnera. Osim toga, ovde se može nabaviti specijalizovana literatura iz primenjene umetnosti.
MPU Kafe Klub
namenjen je umetnicima i ljubiteljima umetnosti kao mesto za druženje, razmenu ideja i prijatan odmor prilikom posete Muzeju. U galeriji «Žad», koja je sastani deo Kafe Kluba, organizuju se izložbe, predavanja, promocije, i umetnički performansi.
Muzej ima dinamičan izložbeni program, u okviru svoje četiri nezavisne galerije, organizujući godišnje tematske studijske izložbe, Salone savremene primenjene umetnosti kao i gostujuće izložbe iz zemlje i inostranstva.
Stalna muzejska postavka TRAG U DRVETU je najreprezentativnija izložba tehnika ukrašavanja stilskog nameštaja u Srbiji.
Muzej primenjene umetnosti se nalazi u zdanju koje je u međuratnom periodu bilo poznato kao Palata Čelebonović, po imenu vlasnika, advokata dr Jakova Čelebonovića. Zahvaljujući ugledu koji je uživao u društvenom životu međuratnog Beograda i tome što je bio predsednik Jevrejske opštine, jedno vreme je i sama Palata postala centar društvenog života toga doba.
Zgradu su podigli u periodu od 1927. do 1929. godine renomirani arhitekti Stevan Belić (projekat), Nikola Krasnov (fasada) i Neregar (unutrašnja dekoracija). Sagrađena je kao dvospratna palata u akademskom stilu, sa reprezentativnim ulazom i prostranim mermernim stepeništem sa ogradom od kovanog gvožđa. Iako su vremenom vršene različite adaptacije, zdanje je sačuvalo duh vremena u kome je podignuto.
Zgrada Muzeja se nalazi u samom srcu Beograda, blizu Knez Mihailove ulice, koja je glavna trgovačka ulica u gradu i ujedno i pešačka zona koja vodi ka najznačajnijem turističkom spomeniku Beograda, srednjovekovnoj tvrđavi Kalemegdan.
RADNO VREME:
MUZEJ @ MPUArt- prodajna galerija
utorak, subota 10-17 časova
sreda, četvrtak, petak 12-19 časova
nedelja 10-14 časova
Ponedeljkom zatvoren za posetioce.
BIBLIOTEKA
utorak, sreda, četvrtak 10-15 časova otvorena za čitaoce.