Jasenovo pripada Belocrkvanskoj opštini i zahvata njen središni i severni deo. Nalazi se na levoj obali reke Karaš od koje je udaljeno nekoliko stotina metara.
Naziv sela je pridev jedne vrste šumskog drveća, odnosno, drveta jasena. U turskim tefterima pominje se pod tim imenom još polovinom šesnaestog veka.
Po veličini i broju stanovnika najveće je u opštini (1.780 žitelja, gustina naseljenosti 18 stanovnika po jednom hektaru) i nalazi se u njenom severozapadnom delu. Zahvaljujući povoljnom geografskom položaju, na glavnom putu i železničkoj pruzi Vršac-Bela Crkva, od davnina je najvažnija raskrsnica puteva u dolini reke Karaša.
Stanovništvo se pretežno bavi zemljoradnjom, voćarstvom, stočarstvom, a jedan deo je zaposlen u preduzećima u Vršcu i Beloj Crkvi. U selu rade i dva preduzeća koja takođe zapošljavaju dosta radnika, a to su ciglana "2. oktobar" i pogon plastične ambalaže "Hemofarm". Sa izgrađenom infrastrukturom i komunalnom opremljenoću, na zavidnom je nivou u odnosu na ostala mesta u opštini.
U selu je obezbeđena zdravstvena zaštita, izgrađena je ambulanta u kojoj radi nekoliko lekara. Deca do osmog razreda stiču obrazovanje u osnovnoj školi "Djordje Maletić", a takođe je tu i predškolska ustanova - dečije zabavište kroz koje je prošlo mnogo dece iz okolnih sela.
U Jasenovu je 1816. godine rođen književnik, estetičar, prevodilac, političar, pozorišni pedagog i teoretičar Đorđe Maletić.
Za simbole grba uzeto je drvo jasena i narodno božanstvo vila, koja je po predanju živela u jasenovim šumama i čuvala selo.
Autor fotografija: Branimir Juga